FORMY PODSTAWOWE: ĆWICZENIA ZE SZTUKI POZA SZTUKĄ

01/03/2024

W ramach wydarzeń promujących nasz projekt i dzielenia się wypracowanymi materiałami zorganizowaliśmy otwarte warsztaty  FORMY PODSTAWOWE: ĆWICZENIA ZE SZTUKI POZA SZTUKĄ prowadzone przez Sebastiana Cichockiego, głównego kuratora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i kuratora naszego projektu.

Wydarzenie odbyło się 1 marca 2024 i było skierowane do wszystkich osób zainteresowanych edukacją artystyczną wychodzącą poza schematy i poszukującą nowych metod i narzędzi pracy- nauczycieli, pracowników działów edukacji instytucji kultury, pracowników świetlic, studentów i absolwentów.

Podczas spotkania, opartego o program „Formy podstawowe” próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: co możemy zrobić ze sztuką? Czym może być wystawa – gdzie się kończy i zaczyna, jak poszerzyć granice tego medium? Czego możemy się nauczyć od artystek i artystów? Czy poprzez kontakt ze sztuką, jak i podczas procesów artystycznych powstaje wiedza? I w końcu: jak rozumieć sztukę lub jak czerpać przyjemność z jej nierozumienia? Obecnie program „Formy podstawowe” prezentowany jest na 3. Biennale Sztuki w Tajlandii, gdzie jest testowany w szkołach, galeriach i bibliotece. Dotychczas powstało 28 nowych projektów artystycznych, które przygotowali m. in. Paweł Althamer, Alicja Bielawska, Laure Prouvost, Prabhakar Pachpute, Ramona Nagabczyńska czy grupa Raqs Media Collective.
Sesja składała się z części wykładowej i warsztatowej i koncentrowała się zwłaszcza na tradycjach artystycznych opartych o użycie instrukcji i partytury.
Wydarzenie związane było z promocją projektu „Sztuka poza sztuką. Praktyki postartystyczne w XX i XXI wieku”, który korzysta z dofinansowania o wartości 79 860,00 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.