O siatkach

13/12/2023

Warsztaty Kai Kusztry dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Szukanie niefiguratywnych form na matematycznych siatkach jest klasycznym modernistycznym ćwiczeniem kompozycyjnym. Leszek Hołdanowicz doprowadził je do punktu, w którym jego studenci poszukiwali abstrakcji totalnej, rzeźbiąc plamę, która ułożona pod dowolnym kątem nigdy nie będzie przypominać niczego. Otl Aicher uczył w HfG Ulm budowaniu niefiguratywnych struktur i widział w tym formę sprzeciwu wobec mieszczańskiej, biederamierowskiej rzeczywistości, w której z łatwością zalągł się faszyzm. Podczas naszego ćwiczenia pracowaliśmy z siatką skonstruowaną na potrzeby studentów przez Romana Duszka, żeby trochę odsunąć się od Le Corbusiera, a przybliżyć do organicznego języka Liny Bo Bardi i rytmu kształtów Marii Jaremy. Zestawialiśmy powstałe plamy w pary, szukając między nimi maksymalnego napięcia, realizując w praktyce założenia Caroline Levine. Na koniec powstałe pary ustawiliśmy razem w mega-strukturę, improwizując kompletny leksykon gramatyki naszego spotkania.