Wyobraźnia przeciw faszyzmowi

08/11/2023
Wykład i warsztaty Bogny Stefańskiej i Jakuba Depczyńskiego dla studentów ASP w Katowicach.
Antyfaszystowskie zaangażowanie osób artystycznych ma swoją długą historię – od co najmniej od stu lat kompetencje artystyczne oraz twórcza wyobraźnia są wykorzystywane jako narzędzia oporu wobec faszystowskiej polityki, wyobraźni, symboli i dyskursów. Dziś, gdy na całym świecie ruchy neofaszystowskie, postfaszystowskie czy alt-rightowe nabierają ponownie coraz większej popularności i siły, strategie i taktyki wypracowane przez pokolenia antyfaszystowskich artystx okazują się być niezwykle aktualne i potrzebne.
Podczas spotkania przyglądaliśmy się bliżej temu, co oznacza bycie antyfaszystowską artystx. W pierwszej części zajęć studenci wysłuchali wykładu o antyfaszystowskich praktykach artystycznych XX i XXI wieku, a w drugiej, w ramach wspólnego warsztatu wykonali mini-rekonstrukcję klasycznego, antyfaszystowskiego działania z okresu protestów przeciw wojnie w Wietnamie w latach 60.