Ekonomie sztuki współczesnej

22/11/2023
Wykład i warsztaty Kuby Szredera ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Podczas wykładu zastanawialiśmy się wspólnie jak to się dzieje, że dzieła sztuki kosztują tak dużo, skoro są bezcenne, czemu artystki pracują za darmo, tylko po to żeby podtrzymać swoją widoczność i kto podtrzymuje obieg artystyczny, chociaż często pozostaje w cieniu. Przyglądaliśmy się zarówno szczytom artystycznej piramidy, jak i formom oddolnej, artystycznej samoorganizacji. Kuba Szreder opowiadał o artystycznych związkach zawodowych, przybliżył temat ubezpieczeń dla artystek czy zasady wynagradzania artystycznej pracy. Nie zabrakło też dyskusji o etyce organizacyjnej samorodnych kolektywów (post)artystycznych, które w praktyce realizują wezwania do artystycznej współzależności.
Część warsztatowa przeznaczona była na mapowanie i ilustrowanie naszych codziennych ekonomii. W trakcie warsztatów studenci skupili się na wspólnym badaniu tych instytucji i kolektywów, które znają z własnej praktyki z naciskiem na różne formy zasobów i pracy, które często pozostają nieopłacone i ekonomicznie „niewidoczne”, a które odgrywają ważną rolę w podtrzymywaniu instytucji czy infrastruktury (sztuki i nie tylko). Wytworzone mapy i diagramy były punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak się organizować i przejmować kontrolę nas ekonomiami, które na co dzień współtworzymy (w sztuce czy poza nią).